• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/adaevdenevenakliyat/?ref=bookmarks
  • https://twitter.com/AhmetYl22156309?lang=tr
 evden eve nakliyat

7/24 İletişim Hattı 
0850 305 50 36
whatsapp: 0533 624 28 77
Evden Eve Nakliyat

Site Haritası
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.50437.5344
Euro8.95808.9939
Yevmiyeci Sigortası Nasıl Yapılır- Evden Eve Nakliyat
Yevmiyeci Çalıanların Sigortası 

Birçoğumuz işimizin türü gereği tam zamanlı personel çalıştırmak yerine yevmiyeci çalıştırmak suretiyle iş ve işlemlerimizi yürütürüz. Özellikle evden eve nakliyat sektöründe sık sık yevmiyeci çalıştırmaya ihtiyacımız olmakta. Peki evden eve nakliyeciler başta olmak üzere yevmiyeci çalıştıran işverenler bu çalışanlarını sigortasını nasıl yapar? kısmı zamanlı çalışma ne demektir ?
 evden eve nakliyat
Buna Çağrı Üzerine Çalışma Denir

Mevzuatta bu tür işçi çalıştırmaya çağrı üzerine çalışma deniyor. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 101 inci maddesi uyarınca; çağrı üzerine çalışmada, yazılı iş sözleşmesi ile çalışma süresi gün, hafta veya ay olarak belirlenmiş ise işçi bu sözleşmede belirlenen süreler üzerinden sigortalı olarak bildirilir.

Çalışılan Saat Sayısı 7,5 ' a Bölünerek Gün Sayısı Belirlenir
 
Eğer, taraflar arasında çalışma süresi gün, hafta veya ay olarak belirlenmemiş ise 4857 sayılı Kanunun söz konusu 14 üncü maddesi hükümleri de dikkate alınarak, sigortalının ay içerisinde işyerinde çalıştığı toplam süre (aylık çalışma saati toplamı) günlük çalışma süresi olan 7,5 (yedi buçuk) saate bölünerek, sigortalı için Kuruma bildirilmesi gereken gün sayısı tespit edilir. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda 7,5 saatin altındaki çalışmalar bir güne tamamlanır. Ancak 4857 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi uyarınca, hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılır. Öte yandan, Yönetmeliğin 101 inci maddesi birinci fıkrası uyarınca; bu şekildeki bir hesaplamada haftalık toplam çalışma süresi normal haftalık çalışma süresi olan 45 saatin üçte ikisi oranından fazla yani 30 saat veya daha fazla çıkarsa o zaman işçinin aylık 30 gün üzerinden sigortalı olarak bildirilmesi gerekir.

Mutlaka Muhasebecinize Danışın 

Evden eve nakliyeciler olarak işçi çalıştırırken risk almamak ve yasalar kaşısında zor duruma düşmemek adına dikkat edilmesi gereken hususlar olarak değerlendiriyoruz. Muhasebecimize danışmamamızın ve tedbir almamımızın gerekli olduğunu düşünüyoruz

  
2003 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret104738
Üyelik Girişi